Szkolenia i rozwój

W ostatni weekend odbyły się kolejne warsztaty z cyklu szkoleniowego Grupy Młodych ZZG w Polsce. Tym razem adeptów sztuki związkowej gościła lubelska Bogdanka. Po raz kolejny Paweł Galec  uchylał przed nami tajemnice i zawiłości Temidy. Cały dzień przebiegał pod znakiem praktycznych aspektów i interpretacji prawa pracy, a także ustawy o związkach zawodowych wraz z jej przyszłymi zmianami. Poruszane kwestie wzbudziły żywe zainteresowanie uczestników, wynikiem czego wykład przekształcił się w pasjonującą debatę, trwającą aż do wieczora.

A tymczasem kolejny dzień rozpoczynał się nad wyraz ambitnie. Już wczesnym rankiem ekipa ZZG w Polsce wybrała się na kopalnię LW Bogdanka, gdzie miała unikalną możliwość konfrontacji z dołową rzeczywistością. Ściana strugowa dla Ślązaków to nie lada egzotyka, niemniej największe przeżyciem było przejście, a raczej przeczołganie się przez nią dla naszego prawnika – Pawła Galca, który stwierdził:


    "Już po raz kolejny miałem przyjemność prowadzenia szkolenia dla grupy młodych działaczy ZZG w Polsce. Tematyka dotycząca aktualnych przepisów ustawy o związkach zawodowych w kontekście jej nadchodzącej nowelizacji płynnie przeszła w rozstrzyganie problemów, z którymi borykają się związkowcy i społeczni inspektorzy pracy w swoich kopalniach. Liczba kazuistycznych pytań dotyczących zarówno indywidualnego jak i zbiorowego prawa pracy pokazała stopień zaangażowania uczestników szkolenia w szeroko rozumianą działalność związkową. Szkolenia w tak przyjaznej atmosferze, przy dużej aktywności grupy zawsze mile się wspomina. 

      Niezapomnianym przeżyciem będzie dla mnie zjazd pod ziemię, aby zobaczyć na żywo pracę kombajnu strugowego. Na jednym z portali społecznościowych napisałem, że trzeba to zobaczyć na własne oczy, żeby choć trochę zrozumieć co to jest ciężka praca. Uważam że każdy kto współpracuje z górnikami lub z górniczymi organizacjami związkowymi powinien mieć szanse na takie doświadczenie."


Pozostałym również owa wycieczka na długo zapadnie w pamięci tym bardziej, iż po wyjeździe fachowy wykład poprowadził Dariusz Batyra, Kierownik Działu Górniczego pola Bogdanka. Młodzi związkowcy otrzymali nie garść, a skip wzorców i wskazówek, które dla wielu stały się istnym natchnieniem. Ile z tego wdrożymy na śląsku, zależy tylko od nas.

Niestety zegarek nieubłaganie wskazywał czas powrotu. Spakowaliśmy bagaż nowych doświadczeń i ruszyliśmy w drogę z nadzieją, iż niebawem zobaczymy się na kolejnej edycji Akademii Młodego Związkowca, a informacje o niej już niebawem!

Na koniec ogromne podziękowania dla gospodarzy z LW Bogdanka za gościnę i ogrom wiedzy praktycznej! Szczęść Boże!

Mateusz Nabiałczyk