Jubileuszowy Złaz Górski

 

Od 25 lat członkowie ZZG w Polsce  z całego kraju spotykają się na szlakach górskich promując aktywną i zdrową formę wypoczynku.  Podczas tegorocznej jubileuszowej wędrówki,  po zejściu z tras, górnicy wraz z rodzinami  zawitali do Brennej położonej u stóp malowniczych szczytów Beskidu Śląskiego.

2 września Brenna należała do ZZG w Polsce. Wszystko za sprawą jubileuszowego 25. Złazu Górskiego, który zgromadził setki rodzin związkowych z całego kraju. Najpierw uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy, dwie rozpoczynające się  na Przełęczy Salmopolskiej i jedna ze startem na Równicy i wszystkie kończące się w Amfiteatrze w Brennej. Padający dzień wcześniej obfity deszcz sprawił, że nie było łatwo. Niejeden z uczestników zaliczył błotny upadek. Na szczęście dzieci miały obok siebie rodziców więc łatwo się domyślić, że barki ojców miały dodatkowy ekwipunek, szczególnie przy zejściach ze wzniesień. Już po pierwszym posiłku przy amfiteatrze na dobre rozpoczęła się rywalizacja w wielu konkursach i dla dzieci, młodych  i całych rodzin. Oczywiście nie mogło zabraknąć sztandarowej konkurencji: przeciągania liny dla kobiecych i męskich 5-osobowych drużyn reprezentujących zakładowe organizacje związkowe z całego kraju. Jak co roku rywalizacja był bardzo zacięta zarówno wśród pań jak i panów. Nie brakowało zwrotów akcji. Nie obyło się bez chwil grozy, kiedy jedna z uczestniczek uległa kontuzji i trzeba było udzielić jej pomocy medycznej.  Wśród pań, najlepszą okazała się drużyna z kopalni Jankowice - grupa Bernadetty, zaś siłaczami 2017 zostali panowie z Konsorcjum PRG i BSz S.A.  

Podczas jubileuszowego złazu każdy mógł znaleźć dla siebie konkurencję lub wziąć udział w różnych zabawach czy warsztatach. Dzieci miał swój „zaczarowany ogród” z animacjami, dmuchańcami i konkursami nagradzanymi zabawkami. Nie mogło braknąć jubileuszowych balonów czy zmagań dla rodzin, które musiały się wykazać wręcz idealnym zgraniem, by skończyć niektóre z konkurencji. Ostatecznie wśród rodzinnej rywalizacji wygrali państwo  Bojmel z Chwałowic.  Najlepszym w w kategorii młodzieżowej okazał się  Krystian Mrukot. Co ciekawe zarówno najstarszy jak i najmłodszy uczestnikiem złazu przybył wraz z Konsorcjum PRG BSz i byli to senior Zygmunt Jadamus i junior Antoś Kowalewski. Swój chrzest złazowicza przeszedł Sebastian Czogała – przewodniczący ZZG w Polsce w KWK Mysłowice-Wesoła, który po raz pierwszy wziął udział w złazie.

Konkursy i zabawy podczas pobytu w Brennej to nie wszystko. W amfiteatrze rządził DJ Murzyn, który muzyką zagrzewał  do tańca. Na scenie wystąpił przyjęty gromkimi brawami zespół  Universe. Złazowicze razem z artystami śpiewali swoje  największe przeboje, a plac w amfiteatrze zapełnił się tańczącymi widzami. Po nich swój kunszt taneczny pokazali  mistrzowie Polski tańca towarzyskiego w różnych stylach. Po ich kierunkiem złazowicze przygotowali  krótki układ taneczny.

Imprezy takie jak nasza są dobrą okazją, aby w chwili radości i zabawy nie zapomnieć o potrzebujących – powiedział podczas Złazu Bożena Gawryluk dyr. Biura Rady Krajowej ZZG w Polsce, która od 25 lat organizuje go i czuwa nad całym przebiegiem. Stąd podczas złazu zbierano do puszek, by pomóc Agnieszce Posłuszny  na operację wszczepienia symulatora mózgu.  Agnieszka urodziła się w rodzinie górniczej w 1978 r. Ojciec Jacek Zarychta pracował w KWK Czerwona Gwardia. Wrodzona silna alergia powodująca częste infekcje i choroby doprowadziła do zachorowania na epilepsję. Ataki są coraz częstsze. Gdy doszło do 14 ataków dziennie pojawił się stan padaczkowy, który trwał 50 godzin i konieczne było podłączenie Agnieszki do respiratora. Ratunkiem jest wszczepienie symulatora nerwu błędnego. Termin operacji NFZ wyznaczył na 2027 r. Agnieszka może nie doczekać terminu zabiegu. Stąd zbierane  fundusze na zabieg. Koszt operacji to 55 120 zł.

Wreszcie nadszedł finał złazu i czas na przemówienia i rozdanie nagród, które wręczał Dariusz Potyrała przewodniczący ZZG w Polsce wraz z wiceprzewodniczącymi: Wacławem  Czerkawskim i Ryszardem Płazą. W gali finałowej nie zabrakło również wójta gminy Brenna – Jerzego Pilcha i dyr. OPKiS Katarzyny Macura i przedstawicieli sponsorów.

W złazie uczestniczyli związkowcy z rodzinami z 16 organizacji zakładowych. Zwycięzcami jubileuszowego złazu została najliczniejsza drużyna Tauron Wydobycie, II miejsce zajął KWK ROW Ruch „Jankowice” , trzecie KWK Wieczorek, zaś  IV miejsce zajęli związkowcy z KS Wieliczka.  W złazie wzięły  udział również koleżanki i koledzy z LW „Bogdanka” S,  KWK Mysłowice – Wesoła,  KWK ROW Ruch „Chwałowice, KWK Ruda Ruch „Halemba-Wirek”, Konsorcjum PRG i BSz , KWK „Knurów”, KWK ROW Ruch „Marcel”, KWK „Pniówek”, PG „Silesia”, KWK  „Makoszowy”, KWK  „Sośnica”, PSS Bazalt Gracze.

Tekst: "Górnik" nr 17

W imieniu uczestników oraz organizatorów składamy serdeczne podziękowania sponsorom i partnerom złaz:

- Polska Grupa Górnicza Spółka z o.o.

- Gliwicka Spółka Ubezpieczeniowa S.A.

- Balamara Resources Limited

- Nadwiślańska Agencja Turystyczna Sp. z o.o.

- Hotel Jaskółka w Ustroniu

- Hotel Secession w Łęcznej

- Wydawnictwo „Sonia Draga”

Sponsor instytucjonalny – PZU na Życie S.A.

Partner imprezy – Fundacja Unia Bracka

Galeria