XXVII Złaz Górski ZZG W POLSCE ZA NAMI

Już po raz 27. górnicze rodziny z ZZG w Polsce z całego kraju wzięły udział w „Złazie Górskim” integrującym środowisko związkowe. Aktywny wypoczynek i dobra zabawa po pracy to jego dobry znak przyciągający nowych członków związku


Już po raz 27. członkowie ZZG w Polsce wraz z rodzinami wędrowali górskimi szlakami podczas corocznego złazu. Tym razem, 7 września wyruszyli w Beskid Żywiecki, by spotkać się w Węgierskiej Górce. Po trudzie przejścia szlaku na mecie złazu przy Amfiteatrze czekał na turystów ciepły posiłek, mnóstwo gier i konkursów oraz góralska kapela.

Nawet deszczowe chmurki nie rozwiały dobrej zabawy i uśmiechów na twarzy. Nie zabrakło też sztandarowej konkurencji złazu: przeciągania liny, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. W tym roku na najwyższym podium uplasowali się koledzy z KWK Marcel i koleżanki z Tauron Wydobycie.

Podczas całej imprezy uczestnicy mogli wesprzeć chorą Maję. Na specjalnych stoiskach można było nabyć produkty z czego pieniądze przeznaczone były na pomoc dla 10 letniej dziewczynki. W złazie wzięło udział 14 drużyn z KWK ROW Ruch Chwałowice, LW Bogdanka, PSS Bazalt Gracze, GPI, KWK ROW Ruch Jankowice, KWK Knurów, KWK ROW Ruch Marcel, KWK Murcki-Staszic, KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Pniówek, Tauron Wydobycie, PG Silesia, KWK Sośnica, KS Wieliczka.

Najliczniejsze były reprezentowane organizacje z Tauron Wydobycie, KWK Mysłowice-Wesoła i KWK Chwałowice i to one kolejno zdobyły pierwsze, drugie i trzecie miejsce.


Najmłodsi mieli do dyspozycji zaczarowany ogród, gry i zabawy, czy malowanie twarzy. Rodziny rywalizowały w wieloboju, a młodzież w zawodach zręcznościowych. Odbył się również konkurs w strzelaniu sportowym.

Puchary i nagrody wręczał przewodniczący ZZG w Polsce Dariusz Potyrała oraz wiceprzewodniczący Sebastian Czogała i Arkadiusz Siekaniec oraz wójt Węgierskiej Górki Piotr Tyrlik. Na złazie gościł również Wacław Czerkawski – przewodniczący Śląskiej Rady OPZZ. – Coroczny złaz górski to dobra tradycja naszego związku i promocja zdrowego i czynnego wypoczynku – powiedziała „Górnikowi” podczas złazu Bożena Gawryluk, pod której czujnym okiem odbywa się impreza.

Górnicze rodziny uczyły się Line dance ( tańca liniowego – country) i znakomicie bawili przy góralskiej kapeli „Wróble”.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, którzy wsparli złaz: Polska Grupa Górnicza, GSU Ubezpieczenia, ZUKOMB Mysłowice, Hotel Jaskółka w Ustroniu, Brzezinka Spółka z o.o., Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Węglokoks Kraj, Park Poniwiec Ustroń, Firma Handlowa „U Joli” Jolanta Ficek, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Sponsor instytucjonalny: PZU na Życie S.A.. Partner imprezy: Fundacja „Unia Bracka”
Tekst i foto: Jarosław Bolek

Najstarszy uczestnik (senior) złazu: Elżbieta Sorek – Mysłowice-Wesoła
Najmłodszy uczestnik (junior) złazu: Hanna Kowalewska – GPI

Przeciąganie liny – mężczyźni:
1. KWK Marcel
2. GPI
3. KWK Murcki-Staszic

Przeciąganie liny – kobiety:
1. Tauron Wydobycie
2. KWK Marcel
3. Mysłowice-Wesoła


Wielobój rodzinny:
1. P. Syrek – KWK Pniówek
2. P. Miłowiccy – Tauron Wydobycie
3. P. Kania – KWK Marcel
4. P. Tercjak – KWK Marcel
5. P. Uszok – KWK Murcki-Staszic

Zawody strzeleckie – dorośli:
1. Aleksander Machnik – KWK Marcel
2. Szymon Ulman – KWK Murcki-Staszic
3. Krzysztof Berny – Tauron Wydobycie
Mirosław Grygierczyk – PG Silesia

Zawody strzeleckie – młodzież:
1. Maja Bartyzel – Tauron Wydobycie
2. Jonasz Liszna – KWK Chwałowice
3. Wiktoria Morawiec – KWK Marcel

Konkurs zręcznościowy – młodzież:
1. Oliwia Bała – KWK Marcel
3. Szymon Kania – KWK Marcel
3. Bartosz Syrek – KWK Pniówek

SPONSORZY ZŁAZU